Полякова Кіра Борисівна

Матеріал з WikiBoyarka
Перейти до: навігація, пошук
Поялкова Кіра Борисівна

Кіра Борисівна Полякова (29 квітня 1917, м. Псков - 22 червня 1989, м. Боярка, Київська обл.) - український художник-ілюстратор.

Біографія

Закінчила Таллінське вище художнє училище і Паризьку академію мистецтв. Під час війни – в евакуації – жила в Ульянівську і працювала художником, малювала пейзажі, портрети – олією, потім - аквареллю, приймала участь в місцевих виставках.

До України переїхала у 1950 році і весь час проживала у Боярці.

Віктор Григор’єв і Кіра Полякова

У 1949 році доля подарувала Віктору Михайловичу музу, вірного друга, люблячу дружину – Кіру Борисівну Полякову. Це був творчий тандем. Якщо В. Григор’єв був майстром зображення тварин, то Кіра Полякова - майстер зображення рослинного світу. Найплодотворніша та найщасливіша частина творчого і подружнього життя Віктора Михайловича та Кіри Борисівни пройшла саме в Боярці, куди подружжя переїхало у 1954 році. Як справжні художники, Григор’єви вибрали наймальовничіше місце у Боярці – на пагорбі, біля озера, навкруги ліс та тиша. Невеличкий фінський дерев’яний будиночок став для них не лише місцем проживання та творчою майстернею, а й осередком культури, куди приїздили їхні багаточисленні друзі, колеги-художники, письменники , актори, лікарі. В будинку на Ново-Богданівській побували сім’ї Олександровичей, Богомольців, Борисова, Б.Шарварка, П.Глазового, Б.Чалого та багато інших відомих особистостей того часу. Григор’єви дружили з художниками Москви та Ленінграду (Слищенком, Карловим, Сутєєвим та іншими).


Творчість

Кіра Борисівна була майстром акварелі. Квіти, натюрморти – були найулюбленішою темою її картин.

В основному працювала в жанрі натюрморту. Виникають цілі серії акварелей, такі, наприклад, як „колючі „виродки”. Великі акварельні аркуші, де квіти зображенні без традиційних ваз, найчастіше на білому тлі, посідають також значне місце серед робіт Полякової.


Спільна творча робота подружжя

Багато ілюстрацій до дитячих книжок виконані художниками спільно. Їх ілюстрації не тільки розкривають зміст книги, але й поглиблюють, збагачують його. У малюнках до книги М. Носова «Пригоди Незнайка і його товаришів» художники створили чудові образи героїв, у яких дитяча безпосередність сполучається з казковістю їх зовнішнього вигляду. Ці малюнки зробили персонажів казки М. Носова більш конкретними, відчутними, переконливими. Події казки зображені так живо, з такими захоплюючими подробицями, що читач відчуває себе мало не співучасником усіх пригод Незнайка і його друзів.

Також прекрасно вирішено серію малюнків до книги «Золотий ключик».

Дуже принадливі ілюстрації до російської народної казки «Теремок». Добре знайдено характерні риси героїв – Мишки, Зайчика, Ведмедика. Вдало передано багатий світ квітів і рослин, який є фоном казкової розповіді. Яскраві, барвисті малюнки цілком доступні дитячому сприйняттю.

Віктор Григор’єв працював над образом Барвінка. Серед його ілюстрацій в журналі «Барвінок» особливе місце належить блакитній квіточці з хлоп’ячим обличчям Барвінку, який і уособлює дитячий журнал. Збагачений новими рисами Барвінок Григор’єва стає героєм дитячої української літератури. Так з’явилися книги Б. Чалого і П. Глазового “Про відважного Барвінка і коника Дзвоника», «Барвінок і Весна», і В. Росіна «Політ Барвінка на місяць, ілюстровані Григор’євим і Поляковою.


Пам'ять

Понад 1,5 тис. творчих робіт К. Полякової та В. Григор’єва зберігаються у колекції Боярського краєзнавчого музею.

Посилання